نحوه پرواز با کوادکوپتر

2017/09/20 0 دیدگاه


پرواز با دید اول شخص (FPV) با یک مولتی روتور نسبت به کنترل و هدایت پرنده با دید مستقیم کاری دشوارتری است. تجربه کم خلبان و عدم تسلط بر هدایت پرنده ، به راحتی موجب کرش‌ها و آسیب رسیدن به پرنده خواهد شد. تنها روش افزایش این مهارت ، فقط و فقط تمرین و تکرار اصولی پایبند یه قوانین ساده‌ای است که کم کم موجب افزایش اعتماد به نفس و همچنین مهارت فرد در خلبانی خواهد شد.


در این مقاله آموزش شروع و بهبود پرواز FPV با یک مولتی روتور را خواهید آموخت. اما قبل از آن حتما باید پرواز با یک مینی کواد را به خوبی آموخته و بر آن مسلط شوید. لطفا قبل از اینکار مقاله آموزش پرواز کوادکوپترها را مطالعه و طبق دستورالعمل‌های آن تمرین و تکرار داشته باشید تا بتوانید به خوبی یک مولتی روتور حتی کوچک را با دید مستقیم هدایت کنید و پس از آن گام به دنیای FPV بگذارید.


مقاله آموزش پرواز کوادکوپترها


پس باید قبل از شروع پرواز و ورود به دنیای FPV به خوبی بدانید که چگونه کوادکوپتر خود را با دید مستقیم (LOS) هدایت کنید. این موضوع در هنگام پرواز FPV هم حائز اهمیت ویژه‌ای خواهد بود چون در صورت بروز مشکلات احتمالی (مانند از دست رفتن تصویر به دلیل قطع شدن سیگنال ارسال تصویر زنده) بتوانید فورا با برداشتن عینک پرنده خود را با ایمنی بالا روی زمین بنشانید. 
البته لازم به ذکر است که روش های زیادی برای فراگیری و آموزش پرواز FPV وجود دارد که بسته به سطح مهارت هر فرد و تجربه آن میتواند متفاوت باشد. اما در اینجا

سعی کرده ایم تا آموزش مطرح شده دارای بیشترین عمومیت باشد تا گسترده وسیع تری از افراد بتوانند از آن استفاده کنند.

قوانین ایمنی

 

قبل از شروع ، بهتر است از چند قانون ساده اما بسیار مهم امنیتی در مورد پرواز FPV ذکر کنیم.

 •  اولین و مهمترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که محل پروازتان به خصوص اگر تازه کار هستید تا جای ممکن محل تردد هیچگونه انسان و حتی حیوانی نباشد. سرعت کوادکوپترهای FPV بسیار بالا و سرعت چرخش ملخ‌های آن ها فوق العاده زیاد است. بنابراین هرگونه برخورد این پرنده‌ها با موجودات زنده میتواند خسارات غیرقابل جبرانی را به آن وارد کند.
 •  کشورهای زیادی از جمله ایران پرواز کوادکوپترهای FPV را در محیطهای عمومی ممنوع کرده‌اند که باید پذیرفت قانون بسیار منطقی و عقلانی است. پرواز در محیطهای باز به دور از هرگونه انسان، حیوان، تجهیزات ، ترافیک و ... علاوه بر کاهش شدید برخورد پرنده و پیشگیری از عواقب احتمالی ، آرامش ذهنی خلبان را نیز دو چندان می‌کند.
 •  قبل از پرواز به خصوص در محیط‌های جدید محدوده برد رادیوکنترل و سیستم ارسال تصویر خود را حتما بررسی کنید. بدون شک می‌دانید که این مقادیر بسته به میزان نویز موجود در محیط پرواز شما متغیر بوده و هرچه فضای شما از نظر نویز و سیگنال پاک تر باشد ، بیشتر است. پس با اطلاع از مقدار دقیق برد رادیو کنترل و سیستم ارسال تصویر خود ، میتوانید میزان از آزادی عمل خود در کنترل پرنده مطلع شوید.
 •  مجددا تاکید می‌کنیم که یک جسم 500 گرمی با ملخ‌های تیز و چرخان که با سرعت بالا در حال حرکت است، به شدت میتواند خطرناک باشد. بنابراین از تمرین و پرواز در محیط هایی که محل عبور انسان‌ها حتی حیوانات است، به شدت پرهیز کنید.
 • قبل از پرواز سعی کنید پرنده را در حالت شناور در آسمان نگه داشته تا از صحت عملکرد تمامی سیستم‌های آن مطمئن شوید.
 •  پس از هر پرواز دمای اسپیدکنترل‌ها و موتورها را با دست تست کنید تا از داغ نبود هر یک از آنها بعد از پرواز مطمئن شوید. یک موتور داغ به این معنی است که ملخی که روی آن بسته شده است به شدت غیر بالانس می باشد. باید بتوانید انگشتان خود را چند ثانیه بدون اینکه بسوزد روی موتورها و اسپید کنترل‌ها فشار دهید. اگر نتوانید به دلیل گرمای بیش از حد این کار را انجام دهید، باید برای رفع مشکل پرنده خود اقدامات لازم را انجام دهید.

 

نکاتی که باید قبل از یادگیری FPV به خوبی بدانید.

 

مدهای پروازی : Self-Level و مد Acro

مد Self-Level برای شروع کار و خلبانان مبتدی مناسب است. اما رفته رفته با افزایش مهارت میتوانید از مد acro هم استفاده کنید. در اینجا به بررسی و بیان تفاوت‌های مدهای Self-Level و Acro خواهیم پرداخت. 
اگر از مد پرواز self-level استفاده می‌کنید، لطفا از آزمایش شدن و عملکرد صحیح آن قبل از کار مطمئن شوید. راه اندازی یک بازر که از طریق سوئیچ رادیو کنترل فعال می‌شود میتواند بسیار ارزشمند باشد و به شما کمک کند تا پرنده خود را در صورتی که از دید شما خارج شد و اطلاع دقیقی از محل آن نداشتید، پیدا کنید.

 

تخمین فاصله

 

در هنگام پرواز با FPV ، از آنجایی‌که دید شما دقیقا میدان دید روی پرنده است، تخمین فاصله برایتان بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین در شروع کار بهتر است به آرامی پرواز کنید تا بتوانید کم کم به درک بهتری از فاصله پرنده نسبت به خود برسید.

 

سیمولاتورهای کوادکوپتر برای FPV

 

سیمولاتورها یا شبیه سازهای زیادی وجود دارند که میتوانند به خوبی پرواز یک کوادکوپتر ، حتی یک کوادکوپتر FPV را به خوبی شبیه سازی کنند. این نرم افزارها میتوانند ابزار بسیار خوبی برای افراد تازه کاری باشند تا قبل از ورود به دنیای واقعی پرواز کوادکوپترها ، آن را در فضای مجازی تجربه کنند و مهارت های تقریبی از پرواز به دست آورند.

 

تمرین پرواز FPV

 

تا اینجا به برخی اقدامات مهم قبل از شروع پرواز FPV اشاره شد. برای شروع پرواز به خصوص برای افراد مبتدی بهتر است دوربین FPV بدون زاویه و به صورت مستقیم روی پرنده تنظیم شوند. در ابتدای کار از آنجایی‌که بهتر است سرعت پرنده کم باشد، تنظیم دوربین به صورت افقی هم بسیار مفید خواهد بود. اما با بالاتر رفتن مهارت فرد، از آنجا که در سرعت های بالاتر ، پرنده کمی به سمت جلو متمایل می‌شود، باید دوربین هم به صورت زاویه دار نصب شود تا دید بهتری از فضای رو به رو به خلبان بدهد. 
روی self-level (مد horizon یا انگل ) سوئیچ کنید و قبل از پرواز و در هنگام آن از چند درخت، مانع ثابت و مرجع برای تعیین فاصله خود استفاده کنید. 

 

گام اول : تیکآف ، شناوری و فرود

 

 • هدف اصلی : تمرین کنترل تراتل و ارتفاع
 • هدف دوم : کنترل حرکت با استفاده از رول و پیچ
 • راه اندازی: یک منطقه به ابعاد یک در یک متر علامت گذاری کنید و سعی کنید در آن فرود بیایید. 
 • توضیح : پرنده را از زمین بلند کنید و در ارتفاع یک تا دو متری زمین نگه دارید و سعی کنید به آرامی در داخل محوطه ی فرضی خود بنشانید. 
 • بارها و بارها این تمرین را انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که فرود آرام و نرمی داشته باشید. توجه داشته باشید که دریچه تراتل را به هیچ وجه با سرعت بالا نچرخانید چون فرود آنی میتواند باعث ضربه و آسیب رسیدن به مولتی روتور شما شود. 

 

گام دوم : پرواز کردن و بازگشت به نقطه اولیه

 

 • هدف اصلی : تمرین پرواز رو به جلو ، چرخش یاو (yaw) ، کنترل سرعت و کنترل ارتفاع
 • توضیح : پرنده را به پرواز درآورده و در ارتفاع یک تا دو متری نگه دارید. 
 • سپس آن را رو به جلو و تا فاصله ی 20 متری به آرامی حرکت دهید . سعی کنید همیشه و در طول مسیر گشتاور و وارتفاع را ثابت نگه دارید.
 • با استفاده از Yaw پرنده را به چپ و راست حرکت داده و سعی کنید آن را در کمترین فضای ممکن بچرخانید. 
 • سپس کوادکوپتر را به آرامی در مسیری که پیش برده اید باز گردانید. 
 • این حرکت را چندین بار تکرار کنید. 
 • سعی کنید کم کم سرعت و فاصله خود را در هنگام انجام این تمرین بیشتر کنید و هنر خود را در استفاده از yaw و چرخاندن پرنده افزایش دهید. 

 

گام سوم : حرکت در الگوی مربعی

 

 • هدف اصلی : تمرین چرخش و تصحیح مسیر پس از چرخش، پرواز در محیط های بزرگتر و پیچیده تر
 • راه اندازی : یک مربع به ابعاد 50 در 50 متر با استفاده از یک نوار سفید یا هر وسیله دیگری که فکر میکنید میتوانید آن را به خوبی ببینید، ایجاد کنید. 
 • توضیح : سعی کنید روی خطوط رسم شده و حفظ سرعت و ارتفاع پرواز کنید
 • این تمرین را در جهت ساعتگرد و پادساعتگرد تکرار کنید. 

 

گام چهارم : پرواز در یک مسیر دایروی دور یک درخت

 

 • هدف اصلی : تمرین yaw ، roll و تراتل و ترکیب آنها
 • توضیح : یک دایره فرضی دور یک درخت در نظر بگیرید و سع کنید و حفظ فاصله ثابت از درخت و همچنین ارتفاع ثابت از زمین ، در جهت ساعتگرد و پادساعتگرد چندین بار دور بزنید. 

 

گام پنجم : پیاده سازی الگوی 8 اطراف دو قطب یا دو درخت

 

 • هدف اصلی : برقراری ارتباط و هماهنگی بیشتر میان دو دست شما تا قادر باشید از چهار فاکتور کنترلی (: throttle, yaw, pitch و roll) به صورت همزمان استفاده کنید. 
 • توضیح : 
 •  سعی کنید پرنده را در ارتفاع ثابت روی الگوی 8 در اطراف دو درخت بپرخانید. 
 •  بهتر است در ابتدا دو قطب دورتر را انتخاب کنید و رفته رفته با افزایش مهارت تان فاصله آن ها را کم کنید. 
 •  سعی کنید تا جایی‌که میتوانید حرکات نرم را پیاده سازی کنید. 

 

گام ششم : چرخش های شارپ تر

 

 • هدف اصلی : توانایی چرخش دقیق و شارپ، این توانایی به شما در آینده کمک خواهد کرد تا از سقوط های زیادی جلوگیری کنید. همچنین چرخش های شارپ یک راه بسیار کارآمد برای ترمز گرفتن در هنگام پروازهای FPV است. 
 • توضیح : سعی کنید در مسیر الگوی 8 در اطراف دو قطب یا درخت حرکت کنید و به صورت آنی جهت و حرکت خود را به صورت 180 تغییر دهید . 

 

گام هفتم : پرواز از درون یک مسیر تونل مانند

 

 • هدف اصلی : افزایش توانایی عبور دادن پرنده از یک مسیر تونل مانند
 • توضیح : یک تونل با ابعاد بزرگ و طول کوتاه پیدا کنید و سعی کنید با احتیاط پرنده خود را از میان آن عبور دهید. چندین بار و به مراتب این کار را نجام دهید تا بر آن به خوبی مسلط شوید و سپس رفته رفته قطر تونل را کاهش و طول تونل و همچنین سرعت پرنده را افزایش دهید. 

با انجام تمرینات مطرح شده در این مقاله میتوانید تا سطح قابل قبولی به خلبانی کوادکوپترهای FPV مسلط شوید. بدون شک لازمه هر مهارت عملی تمرین و تکرار در آن است و هدایت پرنده های FPV هم از این امر مستثنی نیست. 
منبع : سایت oscarliang

نوشتن دیدگاه